Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Toruniu poszukuje lekarzy specjalistów zainteresowanych podjęciem pracy na stanowisku Lekarza Orzecznika.
Do głównych zadań na tym stanowisku należy wydawanie orzeczeń i opinii lekarskich w sprawach świadczeń oraz kontrola prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wystawiania zaświadczeń lekarskich.
Warunkiem rozpoczęcia współpracy jest posiadanie tytułu lekarza medycyny ze specjalizacją oraz minimum czteroletnie doświadczenie w zawodzie. W szczególności poszukiwani są lekarze specjalizujący się w chorobach wewnętrznych, chirurgii, neurologii, psychiatrii, ortopedii, medycynie rodzinnej lub medycynie pracy. Znajomość podstawowej obsługi komputera oraz pakietu MS Office będzie dodatkowym atutem.
Co można zyskać, podejmując współpracę?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, z możliwością podjęcia pracy również w niepełnym wymiarze czasu. Harmonogram może być elastycznie dostosowany do indywidualnych potrzeb.
W codziennej pracy oferowane jest wsparcie asystenckie, które ułatwia realizację bieżących obowiązków. ZUS stwarza także szerokie możliwości rozwoju zawodowego – poprzez udział
w szkoleniach, seminariach, korzystanie z dodatkowego urlopu szkoleniowego oraz zdobywanie punktów edukacyjnych w ramach szkoleń organizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
ZUS oferuje atrakcyjne wynagrodzenie oraz wybór miejsca pracy – Toruń, Włocławek lub Grudziądz – zgodnie z preferencją osoby zainteresowanej.
W celu uzyskania szczegółowych informacji warto skontaktować się telefonicznie:
Główny Lekarz Orzecznik ZUS w Toruniu: 56 610 94 21
Wydział Kadrowo-Płacowy: 56 610 93 00 lub 56 659 56 16
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.kowalewopomorskie.pl/aktualnosci/zus-w-toruniu-szuka-lekarzy-orzecznikow-stabilna-praca-elastyczny-czas-atrakcyjne-warunki.html
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia w jakich okolicznościach i kto ma prawo ubiegać się o wypłatę niezrealizowanego świadczenia wspierającego, a kiedy jest to już niemożliwe.
Osoby z niepełnosprawnością, które ukończyły 18. rok życia, mogą ubiegać się w ZUS-ie o świadczenie wspierające, jeżeli posiadają decyzję wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności dotyczącą poziomu potrzeby wsparcia, a przyznana liczba punktów uprawnia je do otrzymania tego świadczenia. W przypadku śmierci osoby uprawnionej do świadczenia wspierającego, która nie zdążyła go pobrać, a za życia złożyła wniosek do ZUS-u i miała ustalone prawo do tego świadczenia, najbliżsi mogą wystąpić do ZUS-u o wypłatę niezrealizowanego świadczenia. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek (formularz SWN-INF) – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
- O takie świadczenie może ubiegać się osoba, która wspólnie zamieszkiwała i gospodarowała z osobą zmarłą, nawet jeśli nie jest z nią spokrewniona. Możliwość ta dotyczy jedynie sytuacji w której osoba z niepełnosprawnością w dniu śmierci miała przyznane prawo do świadczenia wspierającego i świadczenie to nie zostało tej osobie wypłacone. Roszczenie o wypłatę świadczenia wspierającego wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której to świadczenie przysługiwało – mówi rzeczniczka.
Jeśli osoba z niepełnosprawnością miała w dniu śmierci przyznane świadczenie wspierające wraz z wyrównaniem za poprzednie miesiące i wyrównanie to nie zostało wypłacone, wówczas osoba która z nią wspólnie zamieszkiwała i gospodarowała ma prawo do wypłaty tego wyrównania.
Niezrealizowane świadczenie a nierozpatrzony wniosek?
O niezrealizowane świadczenie wspierające nie można jednak ubiegać się, jeśli osoba
z niepełnosprawnością złożyła wniosek o świadczenie do ZUS, ale zmarła przed przyznaniem świadczenia. W takiej sytuacji ZUS nie ma już podstaw prawnych, aby ustalić, czy osoba zmarła spełniałaby warunki do otrzymania świadczenia wspierającego, a tymi warunkami są:
Nie można złożyć wniosku o świadczenie wspierające po śmierci osoby z niepełnosprawnością
Świadczenie wspierające przyznawane jest osobie z niepełnosprawnością na podstawie wniosku, który inicjuje postępowanie w tej sprawie. Wniosek o świadczenie może złożyć zarówno osoba z niepełnosprawnością, jak i osoba upoważniona do jej reprezentowania. W momencie śmierci osoba fizyczna traci status podmiotu prawa, co oznacza, że przestaje posiadać zdolność prawną oraz zdolność do czynności prawnych. W związku z tym wygasają wszelkie prawa i obowiązki związane z zmarłym, a także pełnomocnictwa, które ta osoba wcześniej udzieliła. To oznacza, że jeśli przed śmiercią osoby z niepełnosprawnością nie został złożony wniosek o świadczenie wspierające, to nie może go złożyć inna osoba. Osoba wspólnie zamieszkująca i gospodarująca z osobą z niepełnosprawnością nie ma możliwości skutecznego ubiegania się o przyznanie niezrealizowanego świadczenia wspierającego, nawet jeśli osoba z niepełnosprawnością otrzymała decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia, która przyznaje jej odpowiednią liczbę punktów uprawniających do świadczenia i decyzja ta, w momencie śmierci osoby z niepełnosprawnością, była ostateczna.
W przypadku odmowy przyznania świadczenia, od decyzji można odwołać się do sądu za pośrednictwem ZUS w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.kowalewopomorskie.pl/aktualnosci/kto-moze-otrzymac-niezrealizowane-swiadczenie-wspierajace.html
15 czerwca 2025 r. Akademia Piłkarska Młode Lwy Kowalewo Pomorskie zorganizowała turniej piłki nożnej z okazji jubileuszu 750-lecia miasta Kowalewo Pomorskie. W sportowych zmaganiach brali udział najmłodsi adepci piłki nożnej z rocznika 2018 i młodszych.
Na boiskach zaprezentowały się drużyny:
Turniej odbył się bez prowadzenia klasyfikacji końcowej. Organizatorzy postawili na ideę fair play, wspólną zabawę i integrację najmłodszych piłkarzy. Każda drużyna otrzymała pamiątkowy puchar, a każdy zawodnik medal za udział.
Zawody przebiegły w radosnej, rodzinnej atmosferze, przy dużym wsparciu kibiców i rodziców. Dzięki takim inicjatywom dzieci nie tylko rozwijają swoje piłkarskie umiejętności, ale również uczą się wartości sportowej rywalizacji i współpracy.
Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich rodziców oraz członków Akademii za ogromne wsparcie i zaangażowanie w organizację turnieju. Wasza pomoc w przygotowaniach, logistyce i w trakcie samego turnieju była nieoceniona. Dziękujemy za Wasz czas, energię i pozytywne nastawienie.
Turniej dofinansowano ze środków na organizację działań w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu na terenie miasta i gminy Kowalewo Pomorskie.
Akademia Piłkarska Młode Lwy
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.kowalewopomorskie.pl/aktualnosci/turniej-pilkarski-z-okazji-750-lecia-kowalewa-pomorskiego.html
Agnieszka Szewczyk
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.kowalewopomorskie.pl/aktualnosci/zaginal-pies.html
Dawid Pawlewicz
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.kowalewopomorskie.pl/aktualnosci/powiatowe-zawody-sportowo-pozarnicze-w-kowalewie-pomorskim-6-lipca-2025.html
Dawid Pawlewicz
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.kowalewopomorskie.pl/aktualnosci/gminne-zawody-sportowo-pozarnicze-5-lipca-2025.html
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów.
Projekt przewiduje wprowadzenie i uproszczenie Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur. Co w praktyce oznacza odejście od papierowych faktur i oszczędności dla przedsiębiorców. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.
KSeF to platforma teleinformatyczna, w której firmy będą wystawiać, przesyłać, odbierać i przechowywać e-faktury. Dzięki rozwiązaniu, zamiast wysyłać fakturę e-mailem lub drukować ją, przedsiębiorca wystawi ją i prześle w systemie KSeF , po czym trafi ona automatycznie do klienta – krajowego podatnika oraz do skarbówki. KSeF umożliwi także obniżenie kosztów funkcjonowania firm i wprowadzenie jednego standardu faktury.
Najważniejsze rozwiązania
• Obowiązek wystawiania e-faktur dla wszystkich podatników (dla podatników czynnych i podatników zwolnionych z VAT), zostaje podzielone na etapy:
• Do końca 2026 roku utrzymana zostaje możliwość wystawiania faktur na kasach rejestrujących, a także odroczone zostaje podawanie numeru KSeF w płatnościach za e-faktury.
• Na stałe wprowadzona zostaje możliwość dobrowolnego stosowania przez podatników trybu „offline24”.
• Od kwietnia do grudnia 2026 roku, wprowadzony zostaje okres przejściowy, w którym mikro-przedsiębiorcy, posiadający transakcje potwierdzane fakturami o łącznej wartości sprzedaży do 10 tys. zł miesięcznie, nie będą musieli wystawiać e-faktur.
• Do końca 2026 roku odroczono stosowanie kar, co zapewni dodatkowy czas podatnikom na prawidłowe wdrożenie obowiązków bez potencjalnej odpowiedzialności za błędy.
• Dzięki KSeF, obowiązki przechowywania faktur przejmuje administracja skarbowa.
• W związku z wejściem w życie KSeF, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Podatnicy otrzymają przez to szybciej środki z urzędu skarbowego, co poprawi ich płynność finansową.
Urząd Skarbowy w Golubiu-Dobrzyniu
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.kowalewopomorskie.pl/aktualnosci/projekt-ustawy-przewidujacy-wprowadzenie-i-uproszczenie-krajowego-systemu-e-faktur-ksef.html
Na zaproszenie Wójta Gminy Grodzisk p. Przemysława Araszewicza kowalewski chór „Voces Cordis” pod kierunkiem p. Justyny Narewskiej odbył 4-dniowe tournée na podlasiu. W dniu 19.06.2025 roku chór wystąpił z koncertem w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grodzisku, wziął udział we mszy świętej oraz procesji Bożego Ciała. Kolejny koncert i udział we mszy świętej z udziałem chóru odbył się w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Nurcu-Stacji z okazji 30-lecia pobytu w Polsce Sióstr Urszulanek (21.06.2025). Chór „Voces Cordis” miał po raz pierwszy okazję uczestniczyć w Świętej Liturgii w cerkwi p.w. Opieki Matki Bożej w Czarnej Cerkiewnej. Koncert chóru odbył się po zakończeniu Liturgii (22.06.2025). Nasi chórzyści wystąpili także z koncertem na wesoło w przepięknym miejscu „Ziołowym Zakątku” w Korycinach podczas wspólnego ogniska zorganizowanego dla wszystkich gości przez p. dr Mirosława Angielczyka właściciela i założyciela „ Ziołowego Zakątka”. Członkowie chóru mieli również możliwość zwiedzania m.in.: ogrodu botanicznego w „Ziołowym Zakątku”,wycieczki po Drohiczynie i Siemiatyczach.
Dziękujemy za przemiłe przyjęcie naszego Chóru i niezwykłą gościnność przede wszystkim Wójtowi Gminy Grodzisk -Przemysławowi Araszewicz i pracownikom Urzędu oraz Ks. Mariuszowi Rosłon- Proboszczowi Parafii Rzymskokatolickiej w Grodzisku, Ks. prof. Mikołajowi Owsieniuk -Proboszczowi Parafii Prawosławnej w Czarnej Cerkiewnej, Ks. Rafałowi Romańczuk Proboszczowi Parafii Rzymskokatolickiej w Nurcu -Stacji, Burmistrzowi Siemiatycz p. Piotrowi Siniakowicz, Ks. Marcinowi Chilińskiemu – Proboszczowi Parafii Prawosławnej w Grodzisku.
Serdeczne podziękowania kierujemy do naszych sponsorów dzięki którym tournée chóru mogło być w części dofinansowane:p. Jackowi Żurawskiemu Burmistrzowi Kowalewo Pomorskie, Firmie PLASTICA Sp. z o.o.-Frydrychowo, Zarządowi Banku Spółdzielczego w Kowalewie Pomorskim, Firmie TDAGRO Sp. z o.o. Białkowo.
Dla nas wszystkich - członków chóru pozostaną miłe wspomnienia i niezwykłe przeżycia związane z naszym śpiewem tak mile przyjętym przez wszystkich uczestniczących w naszych koncertach. Największe podziękowania należą się p. Justynie Narewskiej naszej dyrygentce, która z wielkim zaangażowaniem przygotowała nas artystycznie do tego przedsięwzięcia.
MGOK Kowalewo Pomorskie
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.kowalewopomorskie.pl/aktualnosci/chor-voces-cordis-na-podlasiu.html
Rusza kolejna odsłona konkursu „Świetlice wiejskie – co tutaj się dzieje?”. Tegoroczny konkurs nagrodzi koła gospodyń wiejskich realizujące najlepsze inicjatywy międzypokoleniowe i kultywujące lokalne tradycje.
Konkurs jest skierowany do kół gospodyń wiejskich z terenu województwa kujawsko -pomorskiego.
Celem konkursu jest rozwijanie więzi międzypokoleniowej, dostarczanie i kultywowanie przez KGW wiedzy regionalnej na temat tradycji, przez organizowanie spotkań, warsztatów, imprez dla lokalnej społeczności.
Do konkursu można zgłosić działania proekologiczne zrealizowane przez koło gospodyń wiejskich od 1 stycznia 2021 r. do 30 grudnia 2024 r.
Zgłoszenia na konkurs w imieniu koła gospodyń wiejskich musi dokonać wójt/burmistrz gminy na terenie której znajduje się dane koło gospodyń wiejskich. Na laureatów konkursu czekają nagrody finansowe o łącznej wysokości 33.000 zł.
Zgłoszenia można wysłać przesyłką rejestrowaną, której datę nadania da się ustalić, lub dostarczyć osobiście w dniach i godzinach pracy organizatora do: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko - Pomorskiego w Toruniu, Plac Teatralny 2, 87-100 Toruń z dopiskiem „Konkurs Świetlice wiejskie – co tutaj się dzieje?” w terminie do 31 lipca 2025 r.
Szczegółowych informacji na temat organizacji konkursu udziela:
Departament Rolnictwa i Geodezji, ul. Targowa 13/15, 87-100 Toruń
Anna Kowalska, e-mail: [email protected], tel. 452 061 260
Szczegółowe zasady udziału w konkursie ogłoszono na stronie internetowej pod adresem:
https://www.kujawsko-pomorskie.pl/menu-tematyczne/rolnictwo-i-obszary-wiejskie
Katarzyna Szczutowska
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.kowalewopomorskie.pl/aktualnosci/konkurs-dla-kol-gospodyn-wiejskich-swietlice-wiejskie-co-tutaj-sie-dzieje.html